Logo Baldivian rgb

O ŚNIE

baldivian naglowek strony 0baldivian naglowek strony 0.png.rendition.1280.1280

Co zrobić by zasnać?

Masz problemy ze snem? Nie jesteś jedyny!

Duża część populacji ma problemy z zasypianiem i bezsennością. Istnieje wiele porad dotyczących snu, zasypiania. My przygotowaliśmy dla ciebie najważniejsze wskazówki na dobry sen i świeży początek dnia.

Przed snem: uspokój się

  • Odprężający spacer:
    Wieczorem pozwól sobie na cichy i odprężający spacer na świeżym powietrzu. W ten sposób będziesz mógł wrócić myślami do wydarzeń z dnia i nie zabierzesz zmartwień do łóżka.
  • Wieczorna higiena snu:
    Wypracuj swój regularny osobisty rytuał. Zaplanuj o której godzinie powinienieś pójść spać, aby rano wstać wypoczętym. Godzinę przedtem zacznij wyciszać swój organizm. Ogranicz, a najlepiej przestań oglądać telewizję. Oddstaw swój telefon daleko od łóżka. Przygaś światło w sypialni, przygotuj dobrą kąpiel.
  • Ciepła kąpiel:
    Po długim dniu nic tak nie pomaga jak ciepła kąpiel. Aby kąpiel działała uspokajająco, temperatura wody nie powinna być zbyt wysoka, a światło w pomieszczeniu powinno być przygaszone. Jeśli chcesz, możesz słuchać odprężającej muzyki lub poczytać książkę. Weź kąpiel przed snem, aby zastosować fizjologiczną sztuczkę: temperatura ciała wrasta dzięki kąpieli, a następnie zauważalnie spada: dokładnie to samo dzieje się, gdy zasypiasz.
  • Ziołowy środek nasenny:
    Ziołowe środki nasenne mają działanie wspomagające sen. W szczególności, silnie skoncentrowany kozłek lekarski (np. zawarty w Baldivian Noc) sprawdził się przez dziesięciolecia jako kompleksowa pomoc w czasie snu. Ekstrakt z korzenia kozłka lekarskiego sprzyja zasypianiu, wspiera naturalne fazy snu i poprawia jakość snu.

W sypialni: Przygotuj wszystko pod kątem spania

sen baldivian 0

Spokój w sypialni: Hałas może być przyczyną niespokojnego snu lub może utrudnić samo zaśnięcie, ponieważ w takich warunkach wydzielane są hormony stresu: kortyzol i adrenalina. Należy zatem dopilnować, aby sypialnia była możliwie cichym miejscem i usunąć z niej niepotrzebne źródła dźwięku.

Ciemność w pokoju: Światło także zaburza sen, ponieważ zakłóca wydzielanie hormonu snu – melatoniny. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pozbyć się jak największej liczby źródeł przeszkadzającego światła, tak by sypialnia była możliwie ciemna.

Temperatura sypialni: Nie ma optymalnej temperatury dla snu – można jednakże ustalić temperaturę komfortową. Dla każdego jest ona inna. Wiele osób śpi przy otwartych oknach, podczas gdy inni chodzą spać jedynie w przyjemnym cieple. W każdym przypadku ważne jest zachowanie dopływu tlenu i odpowiednia wilgotność. Najlepszą metodą na osiągnięcie tego jest porządne przewietrzenie sypialni przed snem.

W łóżku: tylko sen

zdrowy sen 0

Sen, tylko sen. Czytając, oglądając telewizję, rozmawiając przez telefon lub jedząc w łóżku szkolisz swój organizm i umysł: podświadomie, z czasem, przestajesz traktować łóżko jako miejsce wyciszenia i snu, a zamiast tego staje się ono dla ciebie miejscem działania.

Zachowaj spokój

Nie powinieneś traktować snu jako „obowiązku”. Jeśli uświadomisz sobie, że możesz spać, ale nie musisz, osiągniesz stan odprężenia i wypoczynku. Jeśli nie chce ci się spać, możesz także wstać i usiąść wygodnie w swoim ulubionym fotelu z książką. Dzięki temu zdejmiesz z siebie presję – relaks dobrze ci zrobi i ułatwi zaśnięcie.

1 European Union herbal monograph on Valeriana officinalis L., radix EMA/HMPC/150848/2015, 2 lutego 2016 r.

Strona przeznaczona dla użytkowników z Polski.
cross